Įm. k. 300134205 +370 5 231 40 84 rastine@vienuolio.vilnius.lm.lt atsiliepimai.vienuolio@gmail.com

KAIP EFEKTYVIAU ĮVEIKTI NERIMĄ IR ĮTAMPĄ

Dabartinės saviizoliacijos rekomendacijos dėl koronaviruso pandemijos gali sukelti ypač intensyvias emocines reakcijas, kurios gali sutrikdyti kasdieninį funkcionavimą. Mes, mokyklos psichologės Rasa ir Ieva, siūlome susipažinti su tarptautinės organizacijos EMDR Europe parengtomis gairėmis, kaip efektyviau įveikti nerimą ir įtampą (tai rasite apačioje).

Taip pat jei jausite, kad sunkūs jausmai užsitęsia, negalite pailsėti, atlikti kasdienių darbų, nebedžiugina anksčiau mėgtos veiklos, jei neturite ar nežinote, su kuo galėtumėte pasikalbėti apie tai, kas Jums sunku, Jūs galite paskambinti arba parašyti mums, mokyklos psichologėms:

 

Mūsų kontaktai ir darbo laikas:

 

Psichologė Rasa Madzevičienė

Konsultuos pirmadienį, antradienį, ketvirtadienį, penktadienį nuo 15 iki  17 val.

trečiadienį nuo 8 iki 11 val.

 Tamo arba elektroniniu paštu: rasamadzevičienė@gmail.com

 

kitu darbo metu telefonu 865759296

(iš anksto suderinus pokalbio laiką per Tamo arba el.paštą)

 

Psichologė Ieva Pratašiūtė

Konsultuos pirmadienį, antradienį, trečiadienį, ketvirtadienį, penktadienį nuo 10 iki  12 val.

Tamo arba elektroniniu paštu: ieva.pratasiu@gmail.com

 

kitu darbo metu telefonu 860268730

(iš anksto suderinus pokalbio laiką per Tamo arba el.paštą)

 

Nelikite vieni su sunkumais. Drauge sunkumus įveiksime lengviau ir greičiau!

 

EMDR Europe  rekomendacijos suaugusiems

 

  • Remkitės patikimais informacijos šaltiniais, tokiais kaip Lietuvos Respublikos Sveikatos apsaugos ministerija (http://sam.lrv.lt/koronovirusas) arba Pasaulio sveikatos organizacija (https://www.who.int).
  • Naujienas tikrinkite ir žiūrėkite ne daugiau kaip du kartus per dieną. Nuolatinis ieškojimas ir bandymas apdoroti didelį kiekį informacijos, kurią galima rasti internete, išgirsti per radiją ar televiziją, mus gali kelti emocinę įtampą ir baimę.
  • Laikykitės aukščiausių higienos reikalavimų, kurių pataria laikytis valstybinės institucijos ir sveikatos sistema.
  • Stenkitės laikytis savo įprastos gyvenimiškos rutinos, nepažeisdami valstybės pateiktų rekomendacijų ar nurodymų.
  • Stenkitės palaikyti įprastą miego režimą.
  • Saugokite savo ir kitų emocinę pusiausvyrą. Prisiminkite, kad pozityvus požiūris padeda tiek Jums, tiek ir visai bendruomenei. Kalbėkite apie stresinį įvykį/situaciją padėdami vieni kitiems įveikti emocinę įtampą.
  • Kartais Jums gali būti sunku susikoncentruoti ar priimti sprendimus, tačiau svarbu suprasti, kad tai visiškai normali reakcija į patiriamą stresą.
  • Palaikykite ryšį su Jums svarbiais asmenimis, tai padės praskaidrinti mintis ir kartu sumažinti patiriamą nerimą, baimės jausmą.
  • Prašykite žmonių, kuriais pasitikite, emocinės pagalbos.

Išsamesnė informacija suaugusiems

 (https://traumupsichologija.lt/wp-content/uploads/2020/03/Informacija-suaugusiems.pdf)

 

Išsamesnė informacija vyresnio amžiaus žmonėms

(https://traumupsichologija.lt/wp-content/uploads/2020/03/Informacija-vyresnio-amžiaus-asmenims.pdf)

 

Kaip bendrauti su vaikais pandemijos metu

 

  • Kalbėkite vaikams apie koronoviruso pandemiją paprastais suprantamais žodžiais. Sakykite tiesą ir laikykitės faktų. Nekalbėkite vien tik apie galimas neigiamas koronoviruso pasekmes, ypač su jaunesniais vaikais.
  • Naudokite tinkamus paveikslėlius ir informaciją. Per dieną iki 10 minučių paskirkite informacijos ieškojimui kartu su vaikais tam, kad ji taptų labiau suprantama.
  • Elkitės su vaikais taip, kad jie jaustųsi mylimi ir saugūs. Skirkite laiko išklausyti jų jausmus. Leiskite vaikui žinoti, kad yra normalu jausti nerimą, baimę.
  • Neneikite to, ką jaučiate jūs. Vaikams paaiškinkite, kad ir suaugę turi emocines reakcijas į netikėtą įvykį, tačiau nemalonūs jausmai yra suvaldomi.
  • Leiskite vaikams palaikyti pozityvius įpročius, tokius kaip žaidimai, pokalbiai su artimaisiais ir kt. Palaikykite įprastą šeimos rutiną. Nedovanokite vaikams per daug dovanų ir neorganizuokite per daug papildomų veiklų.
  • Priminkite vaikams, kad daug patikimų žmonių (gydytojai, policijos pareigūnai) nuolat dirba, kad galėtų sugrąžinti visuomenei saugią aplinką ir padėtų žmonėms, kurie serga.

 

Išsamesnė informacija apie bendravimą su vaikais

(https://traumupsichologija.lt/wp-content/uploads/2020/03/Gairės-vaikams.pdf)

Vienuolio progimnazija